Wycieczka do Gliwic

W dniu 19 kwietnia 2017 grupa uczniów z opiekunami udała się na wycieczkę do Gliwic. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Radiostacji, która powstała w 1935 roku, jako jedna z najwyższych wolnostojących drewnianych (drewno modrzewiowe) konstrukcji w Europie- 111 m. Budynek nadajnika był miejscem hitlerowskiej prowokacji 31 sierpnia 1939 r.

Następnie udaliśmy się na Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej gdzie mieści się Muzeum Geologii Złóż. Tam mogliśmy podziwiać: – minerały , skały , kopaliny i skamieniałości Górnego Śląska, – okazy rud metali, pochodzące z najważniejszych złóż świata; – okazy flory karbońskiej; – okazy meteorytów żelaznych z Ameryki Północnej (Canion Diablo), Afryki Południowej, Syberii i Polski (Pułtusk).

Kolejnym celem naszej wyprawy była Palmiarnia, w której się ogrzaliśmy- w ten chłodny kwietniowy dzień. Podziwialiśmy rośliny tropikalne ( różnego rodzaju palmy, bananowce, kakaowce, drzewka cytrusowe, storczyki i inne), kolekcję kaktusów oraz zwierzęta pochodzące z różnych stref klimatycznych świata.

Na koniec pobytu odbyliśmy rejs statkiem po Kanale Gliwickim. Z Kanałem Gliwickim związana jest historia starego Kanału Kłodnickiego, którego wiele materialnych śladów pozostało do dziś.
Zziębnięci ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Czekamy na lepszą aurę wycieczkową.
autor: Lucyna Pękała