Hiszpania – 2022 r.

Staż zawodowy uczniów ZSZiO w Woli, szansą na zdobycie kompetencji kluczowych.
Nr projektu:2021-1-PL01-KA122-VET-000017590

Wartość dofinansowania: 34 089 EUR

Termin trwania stażu: 28.02.2022.- 11.03.2022.

Po raz kolejny nasi uczniowie kształcący się  w zawodach: technik mechatronik, technik logistyk oraz elektryk z Branżowej szkoły I stopnia odbyli staż zawodowy poza granicami naszego kraju. Projekt realizowany był ze środków Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Po przygotowaniu językowym, kulturowym i pedagogicznym, grupa 17 uczniów z dwoma opiekunami- 26 lutego 2022r. wyruszyła na 2- tygodniowy staż zawodowy do słonecznej Granady (Andaluzja) w Hiszpanii.

Uczestnicy odbywali staże zawodowe w starannie dobranych miejscach, zgodnie z kierunkiem kształcenia. Mogli zweryfikować swoją wiedzę teoretyczną z praktyczną oraz nabyć nowe umiejętności.
Wyjazd na staż zagraniczny to nie tylko praca, ale również poznawanie kultury kraju goszczącego. Tak więc w tygodniu było zwiedzanie Granady, która obfituje w zabytki i ciekawe warte obejrzenia miejsca, między innymi były to: Alhambra- zespół pałacowy; Generalife– ogrody; Albaicin– dzielnica arabska; Sacramonte– dzielnica cygańska; Realejo– dzielnica żydowska. W weekend udaliśmy  się również na wycieczkę do nadmorskiej miejscowości Nerja, gdzie zwiedziliśmy jaskinię, punkt widokowy Balkon Europy oraz plażowaliśmy. Odbyliśmy również wycieczkę do Gibraltaru, gdzie mogliśmy się poczuć jak w Wielkiej Brytanii.

Po skompletowaniu dokumentów, na podstawie których zostały zaliczone  staże zawodowe i pożegnaniu się ze swoimi opiekunami w firmach oraz z koordynatorami w firmie pośredniczącej UNIVERSAL MOBILITY,  zakończyliśmy swój pobyt w Hiszpanii.

W sobotę 12 marca 2022 wyruszyliśmy  w drogę powrotną do Polski. Niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku.
Każdego dnia przełamywaliśmy jakieś bariery: językowe, kulturowe, zawodowe i świetnie sobie z tym poradziliśmy.
W ciągu tych 2 tygodni, które bardzo szybko minęły, uczestnicy podnieśli swoje kompetencje zawodowe, interpersonalne, językowe oraz poznali kulturę Hiszpanii, która jest  jakże odmienna od naszej, zweryfikowali własne umiejętności i niejednokrotnie nabyli nowe.

Koordynator projektu: Lucyna Pękała
23.06.2022r.