Jesteśmy w Portugalii c.d.

Po drugim tygodniu stażu, przyjechał do nas na wizytę monitorującą Dyrektor szkoły. Odbył wizyty w kilku zakładach pracy, w których uczestnicy podnoszą swoje kompetencje zawodowe.

W niedzielę udaliśmy się na wycieczkę do Fatimy. Jest to miasto w Portugalii, leżące w centrum kraju. Sanktuarium fatimskie jest celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu maryjnego. Fátima leży w środkowej Portugalii, w dystrykcie Santarém, na południowy wschód od miasta Leiria. W 1917 roku miały tu miejsce objawienia maryjne. Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom( byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Przekazała im orędzie dotyczące całego świata.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w urokliwym mieście Aveiro, położonym przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro (Ocean Atlantycki). Jest to miasto przemysłowe z ważnym portem oceanicznym. Wielką atrakcją niemal całego miasteczka są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos. Miejscowość założona została w X w. Do XI w. znajdowała się pod panowaniem Maurów. W roku 1575 sztorm zasypał wejście do portu oraz utworzył barierę zamykającą zatokę.

Mogliśmy skosztować -Ovos moles − tradycyjnych portugalskich słodyczy z tego właśnie regionu. Wytwarzane są one z mieszaniny dwóch części żółtek jaj i jednej części cukru. Masa może być umieszczana w małych, drewnianych beczułkach (barricas) z ręcznie malowanymi scenami marynistycznymi lub w otoczce z chleba typu opłatkowego w kształcie ryb i owoców morza.

Było pysznie…. 😉