Wycieczka do Elektrowni szczytowo- pompowej PORĄBKA- ŻAR

W dniu 21 września 2016 r. w ramach realizowanego w naszej szkole Programu Edukacji Ekologicznej, uczniowie klasy I Technikum i część klasy I ZSZ (grupa elektryków) wraz z opiekunami Paniami Lucyną Pękała, Małgorzatą Malinowską oraz Panem Romanem Grygierem, wybrali się do Międzybrodzia Bialskiego aby zwiedzić elektrownię szczytowo- pompową.

Program wycieczki obejmował: – prelekcję o zwiedzanym obiekcie, – film pt: „Szczytowe megawaty” oraz przejście sztolnią komunikacyjną do komory elektrowni (długość 480 m).

Zwiedzany obiekt jest klasyczną elektrownią szczytowo- pompową służącą do regulacji systemu energetycznego w czasie szczytów i zapadów obciążenia. Moc jej pompowania wynosi 540 MW. Zainstalowane w elektrowni urządzenia należą do najbardziej nowoczesnych na świecie. O lokalizacji elektrowni w Międzybrodziu Bialskim zdecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne: duży spad przy małej odległości między zbiornikami oraz możliwość wykorzystania zagospodarowanej kaskady rzeki Soły.

Wycieczka udała się, pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Czekamy na kolejne.