Hiszpania – 2016r.

Jesteśmy w Hiszpanii
(relacja 1)
logo_fundusze_europejskie-crop
Po długich przygotowaniach do wyjazdu na praktykę zawodową, polecieliśmy do wymarzonej Hiszpanii.
Podróż do Walencji rozpoczęliśmy o 2:00 w nocy w niedzielę, wyjeżdżając spod szkoły do Katowic-Pyrzowic. O 6:05 wystartowaliśmy do Frankfurtu, gdzie wylądowaliśmy o 7:40. Dwie godziny później odlecieliśmy kolejnym już samolotem do Walencji.  Na miejscu byliśmy o godzinie 12:20.Firma ESMOVIA zorganizowała dla nas transfer z lotniska do miejsca naszego zakwaterowania. Otrzymaliśmy karty transportu oraz plany i mapy miasta.
Po rozpakowaniu się i krótkim odpoczynku, udaliśmy się na podbój miasta. Odbyliśmy wędrówkę po centrum miasta z licznymi zabytkami, gdzie zobaczyliśmy ciekawą architekturę tego trzeciego pod względem wielkości hiszpańskiego miasta.Welcome meeting zakończyliśmy poczęstunkiem typowo hiszpańskim Tapas (przekąska) a następnie udaliśmy się na kolację.Następnego dnia rozpoczęły się prezentacje w firmach, każdy uczestnik projektu udał się do miejsca swojej pracy, poznał swojego opiekuna (tutora). W wolnym czasie integrujemy się i spotykamy na wspólnych kolacjach w restauracji Pik Nik.
W najbliższą sobotę jedziemy na wycieczkę do Barcelony.

Autor: Lucyna Pękała
08.04.2016.

Barcelona zdobyta
(relacja 2)
Po tygodniu naszego stażu zawodowego, rozpoczęliśmy realizację  programu  kulturalnego.

Tak więc w sobotę 9 kwietnia 2016, wyruszyliśmy na wycieczkę do Barcelony – serca Katalonii.
Po 4 godzinach jazdy spotkaliśmy się z naszym sympatycznym przewodnikiem Panem Sebastianem podPomnikiem Krzysztofa Kolumba. Obiekt ten znajduje się w Starym Porcie i został wzniesiony z okazji Wystawy Światowej, która odbyła się w 1888 roku. Zabytek ten upamiętnia miejsce powrotu Krzysztofa Kolumba z pierwszej wyprawy do Indii. Przeszliśmy Starym Portem obok Pomnika „Twarz Barcelony” i skierowaliśmy się na najbardziej znaną ulicę Barcelony La Rambla. W języku hiszpańskim i katalońskim oznacza przerywany przepływ wody i pochodzi od arabskiego słowa „ramla” oznaczającego piaszczyste koryto rzeki. Jest to ulica barwna i hałaśliwa.
Po drodze zobaczyliśmy między innymi: miejską rezydencję przemysłowca E.Guella, przyjaciela Antonio Gaudiego, który zaprojektował ten budynek; byliśmy na najstarszym targu mięsno – owocowym La Boqueria.
Zwiedziliśmy również piękną Dzielnicę Gotycką (Barri Gotic).
Pospacerowaliśmy po najstarszym i najczęściej odwiedzanym parku Barcelony: Parc de la Ciutadella, gdzie mogliśmy odetchnąć od zgiełku miejskiego.
Z przewodnikiem pożegnaliśmy się na Placu Katalońskim.

W czasie wolnym część z nas pojechała pod Sagrada Familia, na Stadion „ Dumy Katalonii” Camp Nou a pozostali odpoczywali.
Późnym wieczorem, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Walencji, aby kontynuować nasz staż.

Autor: Lucyna Pękała
11.04.2016.

Weekend w Miasteczku Sztuki i Nauki w Valencii
(relacja 3)
Po pracowitym tygodniu praktyki  zawodowej, przyszedł czas na wytchnienie.
Drugi weekend pobytu uczniowie spędzili w Ciudad de las Artes y las Ciencias, które jest nazywane przez mieszkańców miasta jako „dzielnica przyszłości”.Miasto sztuki i nauki rozciąga się na miejscu dawnego koryta rzeki Turia. Kompleks ten został zaprojektowany przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów Santiago Calatrava i jego przyjaciela Felixa Candeli.
Na jego całość składają się: centrum kulturalne i rozrywkowe awangardowe budynki. Mieści się tunajwiększe w Europie oceanarium, delfinarium oraz kino IMAX.W sobotę byliśmy w Oceanarium, gdzie podziwialiśmy faunę morską obszarów polarnych, ekosystemy światowe mórz i gatunki pływających zwierząt, a także rekonstrukcje podwodnych krajobrazów.
Zobaczyliśmy m.in. rekiny, płaszczki, pingwiny, żółwie, krokodyle, morsy, słonie morskie.
Wielkim przeżyciem dla nas wszystkich była wizyta w delfinarium gdzie mieliśmy okazję podziwiać pokaz delfinów.Przedłużeniem naszej „morskiej odysei” była wycieczka całej grupy nad morze, na jedną z piękniejszych plaż Walencji Malvarossa.
Zażyliśmy trochę kąpieli słonecznej, a nasi odważni panowie przywitali się z niezbyt ciepłą o tej porze roku wodą Morza Śródziemnego. Prawdziwi z nich bohaterowie.W niedzielę ponownie udaliśmy się do Miasteczka Nauki i Sztuki. W kinie IMAX, z ekranem w kształcie półkolistej kopuły nad głowami polecieliśmy do gwiazd i obejrzeliśmy film o ciałach niebieskich obserwowanych w Obserwatorium na Pustyni Atacama w Chile (Ameryka Południowa).
Następnie przeszliśmy do kolejnego budynku tego ogromnego kompleksu a mianowicie do Muzeum Nauki Księcia Filipa (Muzeum Nauki i Techniki). Jest ono poświęcone nowym technologiom, środowisku naturalnemu oraz nauce. Dzięki wspaniale urządzonym, tematycznym, interaktywnym wystawom, mogliśmy chłonąć wszystkimi zmysłami.Tutaj „zabrania się nie dotykać, nie czuć, nie myśleć”.Naładowani pozytywną energią, czekamy na wyzwania nowego trzeciego już tygodnia, naszego pobytu na stażu.

Autor: Lucyna Pękała
16.04.2016.

Praktyki i staże zawodowe w ramach projektu
“Dobra praktyka – lepszy start w przyszłość”

(relacja 4)
Nasza młodzież pracuje w różnych firmach. Zostały one wybrane zgodnie z kierunkami kształcenia. W miejscach praktyk podnoszą swoje umiejętności zawodowe, obserwują, wykonują zadania zlecone przez opiekuna a także  nabywają nowe umiejętności. Projekt zakłada wszechstronne przygotowanie zawodowe do pracy na rynku krajowym i zagranicznym.

Autor: Lucyna Pękała
26.04.2016.

Ostatni weekend w Walencji
(relacja 5)
W sobotę 23 kwietnia 2016 roku, po kolejnym pracowitym tygodniu na praktykach zawodowychwybraliśmy się pod Walencję do gospodarstwa ekologicznego aby brać udział w lekcji gotowania dania lokalnegopaella (paellla valenciana). Razem z nami pojechała grupa polska z Siemianowic. Po ubraniu się w fartuchy poczuliśmy się jak  na wizji programu MasterChef.

Najpierw zebraliśmy w ogródku wszystkie warzywa i zioła potrzebne  do przygotowania tego, jak się później okazało pysznego dania.
Część  grupy robiła sałatki a pozostałe osoby zajęły się smażeniem mięsa na ogromnej typowej do gotowania  paelli patelni. Do obsmażonego mięsa po kolei dodawane były pozostałe składniki: pomidory, fasola zielona  w strąkach i biała (ziarna), karczochy, przyprawy  a na końcu ryż.
Po około 20 minutach od momentu  wsypania ryżu danie było gotowe i mogliśmy przystąpić do degustacji.
Wszystkim bardzo smakowała nasza paella, którą skonsumowaliśmy w miłym towarzystwie i w ładnych okolicznościach przyrody. Mogliśmy też skosztować  lokalnych produktów: serów,  owoców i oliwek z tego regionu.

Najedzeni wróciliśmy do miejsca naszego zakwaterowania i poszliśmy na spacer, by odkryć piękno Walencji  na nowo. Udaliśmy się pod Katedrę, następnie na Plac Virgen z fontanną Neptuna. Kolejnym punktem spaceru były wieże Serrano  i zejście do  malowniczych Ogrodów Turii.

Autor: Lucyna Pękała
27.04.2016.

Wracamy do Polski
(relacja 6)
To już ostatnie dni naszego pobytu na praktykach zawodowych w słonecznej Walencji.

Uczniowie kompletują dokumenty, na podstawie których zostaną zaliczone ich praktyki i staże zawodowe. Żegnają się ze swoimi opiekunami w firmach, gdzie przez 4 tygodnie zdobywali doświadczenie zawodowe oraz z koordynatorami w firmie pośredniczącej ESMOVII.

Na pożegnanie dostaliśmy pamiątkowe koszulki, które będą nam przypominały chwile spędzone w Walencji.
Kupujemy pamiątki, które będą nam przypominały to urokliwe miasto. Jeszcze tylko pakowanie i w sobotę wyruszymy w drogę powrotną do Polski. Nie jednemu z nas kręci się łezka w oku.

Każdego dnia przełamywaliśmy jakieś bariery: językowe, kulturowe, zawodowe i świetnie sobie z tym poradziliśmy.

W ciągu tych 4 tygodni, które bardzo szybko minęły, uczestnicy podnieśli swoje kompetencje zawodowe i językowe, poznali kulturę Hiszpanii, która jest  jakże odmienna od naszej, zweryfikowali własne umiejętności i niejednokrotnie nabyli nowe.

Autor: Lucyna Pękała
29.04.2016.