Hiszpania – 2019r.

Hola Andaluzja!!!
(relacja 1)
logo_fundusze_europejskie-crop
Po długich przygotowaniach: językowym z j. angielskiego i j. hiszpańskiego; pedagogicznym i kulturowym, wyruszyliśmy 21. września 2019 z lotniska w Krakowie do Malagi. Po trwającym ponad 3 godziny locie dotarliśmy szczęśliwie do Malagi- skąd odebrał nas kierowca z firmy goszczącej UNIVERSAL MOBILITY– by zawieźć nas do Granady. Przybyliśmy do miejsca naszego zakwaterowania: WHITE NEST HOSTELS.
Nasza 17- osobowa grupa przybyła do Granady aby zrealizować praktykę zawodową w ramach projektu „Uczniowie ZSZiO w Woli zdobywają doświadczenie zawodowe na Półwyspie Iberyjskim” finansowany ze środków programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz kadry kształcenia zawodowego”- POWER.
Po zakwaterowaniu udaliśmy się z przemiłą panią Anią do siedziby firmy, gdzie nastąpiło podpisanie kontraktu- obowiązującego podczas naszego stażu . Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy i odbyliśmy grę miejską, która miała na celu zapoznanie nas z charakterystycznymi obiektami ścisłego centrum Granady. W dobrych humorach wróciliśmy do miejsca zakwaterowania i zjedliśmy kolację.W niedzielę rozpoczęliśmy poznawać słoneczną Andaluzję udając się na wycieczkę. Najpierw udaliśmy się do jaskini w miejscowości Nerja– gdzie podziwialiśmy cudny twór natury, z bardzo bogatą szatą naciekową. Następnie pojechaliśmy w góry, do Frigiliany– jednej z białych wiosek (pueblo blanco). Po zwiedzaniu tej jakże urokliwiej miejscowości- czekało już na nas Costa del Sol. Plażowanie i kąpiel w Morzu Śródziemnym- tego nam trzeba było w tym upalnym dniu.
Pełni wrażeń i „naładowanych baterii” wróciliśmy do Granady, by od poniedziałku rozpocząć nasz staż zawodowy.
23 września nastąpiły prezentacje w firmach, w których odbędą się nasze praktyki. Poznaliśmy naszych pracodawców i opiekunów. Przed nami pracowity tydzień, ale w weekend czekają nas kolejne atrakcje- zwiedzanie Alhambry.

autor: Lucyna Pękała
25.09.2019r.

Andaluzja nasza miłość
(relacja 2)
Minął 2 tydzień naszego pobytu na praktyce zawodowej w słonecznej Granadzie. Zdobywamy kompetencje zawodowe w zakładach pracy i podnosimy kompetencje językowe.
W sobotę 28 września zwiedziliśmy Alhambrę. Jest to warowny zespół, zbudowany w latach 1232–1273 i rozbudowywany do XIV wieku. Jej rozbudowa trwała za panowania emirów z dynastii Nasrydów – Jusufa I i Muhammada V. Alhambra była twierdzą mauretańskich kalifów. Jest to cenny zabytek arabskiego budownictwa w Europie. Składa się z Pałacu Nasrydów z kilkoma dziedzińcami i dekorowanymi salami, Alkazaby – części militarnej, Generalife – ogrodów z licznymi zbiornikami wody.
W niedzielę udaliśmy się na wycieczkę do miejscowości Salobreña gdzie plażowaliśmy na jednej z plaż – będącej częścią Costa Tropical.
Od poniedziałku wróciliśmy do naszych obowiązków zawodowych. W ciągu tygodnia odbywał się kurs języka hiszpańskiego oraz krótkie wycieczki do dzielnic Granady. Zwiedziliśmy już dzielnicę muzułmańską – Albaicin; dzielnicę cygańską – Sacramento, z zamieszkałymi jaskiniami; San Miguel Alto- najwyżej położony punkt widokowy Granady- skąd rozpościera fantastyczny widok; dzielnicę żydowską – Realejo, z muralami autorstwa El Niño de las Pinturas.
Nastąpiła wymiana opiekunów- pożegnaliśmy się z Panią Małgorzatą Malinowską, powitaliśmy Panią Dorotę Jakubowską, która dołączyła do nas.
W sobotę czekała na nas niespodzianka przygotowana w tajemnicy przez koordynatora projektu – Panią Lucynę Pękała. Udaliśmy się na pokaz tańca flamenco, który wywodzi się właśnie z Andaluzji. Występ zrobił na nas ogromne wrażenie.
Nasze wyjście związane było z ważną datą dla jednego z naszych kolegów – Kamila Janoty, który 5. października świętował swoje 18 – Urodziny – Sto lat!!!
Jesteśmy już na półmetku naszego stażu, zaczniemy się przygotowywać do powrotu do naszej zimnej Polski.

Autor: Lucyna Pękała
07.10.2019r.

Adios España
(relacja 3)
19. października 2019 roku szczęśliwie wróciliśmy do Polski. W ostatnią niedzielę naszego pobytu na stażu, udaliśmy się na wycieczkę do stolicy Andaluzji- Sevilli. Na początku wycieczki na krótko zatrzymaliśmy się na Placu Hiszpańskim, który zrobił na nas ogromne wrażenie. To imponujący plac, który otaczają galerie w kształcie podkowy. Cały kompleks powstał na Wystawę Iberyjskoamerykańską w 1929 roku, a jego autorem jest Aníbal Gonzalez. To co rzuca się w oczy, to nie tylko elementy wodne, ale piękne cztery mosty, które symbolizują królestwa – Kastylię, León, Navarrę oraz Aragonię. Dziełem samym w sobie jest budynek z ławkami oraz ścianami przyozdobionymi ceramicznymi płytkami zwanymi azulejos. Są one istną lekcją historii i przedstawiają 48 hiszpańskich prowincji w kolejności alfabetycznej z najważniejszymi wydarzeniami w ich dziejach.
Następnym zwiedzanym przez nas miejscem był kompleks pałacowy Alcázar (pełna nazwa hiszpańska Reales Alcázares de Sevilla, nazwa polska Alkazar) to jeden z największych skarbów Sewilli. Alcázar był siedzibą władców arabskich, a po rekonkwiście został przejęty i przebudowany przez władców chrześcijańskich. Do dziś na górnym piętrze swoją siedzibę ma hiszpańska rodzina królewska, co czyni Królewski Alcázar najdłużej funkcjonującą królewską rezydencją na świecie.
Na koniec naszej wizyty w Sevilli udaliśmy się do Katedry Najświętszej Marii Panny – zbudowanej w stylu gotyckim. Powstała ona w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie. Znajduje się tutaj Grób odkrywcy Ameryki- Krzysztofa Kolumba, który 12. października 1492 roku dopłynął do Nowego Lądu.
Ostatni tydzień naszej praktyki zawodowej upłynął nam bardzo szybko, kupowaliśmy pamiątki, żegnaliśmy się z pracodawcami, otrzymaliśmy Certyfikaty uczestnictwa w projekcie od Firmy przyjmującej: Universal Mobility, odbyliśmy wycieczkę do Carmen de los Martires.
Podczas 4- tygodniowych praktyk zawodowych codziennie przełamywaliśmy różnego rodzaju bariery: zawodowe, językowe, kulturowe i świetnie sobie z nimi poradziliśmy.

Autor: Lucyna Pękała
23.10.2019r.