Rekrutacja odbywa się w oparciu o:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U z 2019 r. poz 1148 ze zmianami), rozdział 6 art.130 – 164 pn. “Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek”
- Rozporządzenie MEN z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego dla publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. 2019 poz. 1737);
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 17 lutego 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2022 r. poz. 421)
Zasady rekrutacji uczniów do klas pierwszych szkół publicznych na rok szkolny 2023/ 2024
§1
- O przyjęcie do klasy pierwszej technikum i branżowej szkoły I stopnia Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli, mogą ubiegać się absolwenci szkół podstawowych, którzy ukończyli naukę w szkole podstawowej w roku 2023.
- Kandydaci dokonują rejestracji internetowej (elektronicznej) – https://slaskie.edu.com.pl
- Kandydatów obowiązuje złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły pierwszego wyboru w formie papierowej – wydruk z systemu rejestracji internetowej, lub w formie elektronicznej.
§2
- Terminy postępowania rekrutacyjnego:
Od 15 maja do 19 czerwca 2023 r. do godz. 15:00 – składanie wniosków (podpisanych przez rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do technikum wraz z dokumentami.
Od 23 czerwca do 10 lipca 2023 r. do godz. 14:00 – uzupełnianie wniosku o przyjęcie do technikum o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, z uwagi na zmianę szkoły.
18 lipca 2023 r. – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych (wymagane jest minimum 30 osób w przeciwnym wypadku uczniowie zostaną przeniesieni do kolejnej preferencji) i kandydatów niezakwalifikowanych.
Od 18 lipca do 20 lipca 2023 r. – wydawanie skierowań na badanie lekarskie wg listy kandydatów zakwalifikowanych do technikum.
Od 18 lipca do 25 lipca 2023 r. do godz. 14:00 – potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone wcześniej, a także zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
26 lipca 2023 r. do godz. 14:00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Warunkiem utworzenia klasy jest minimum 30 kandydatów na liście przyjętych.
2. Postępowanie uzupełniające odbędzie się pod warunkiem utworzenia klasy w rekrutacji właściwej.
Terminy postępowania uzupełniającego:
Od 27.07 – 01.08.2023 r. – składanie wniosków (podpisanych przez rodzica/prawnego opiekuna) o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami i wydawanie skierowań na badania lekarskie.
08.08.2023 r. – podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
Od 08.08 – 10.08. 2023 r. – wydawanie skierowań na badanie lekarskie.
Od 08.08 – 14.08.2023 r. do godz. 14:00 – potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone wcześniej, a także zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
16.08.2023 r. – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
§3
- Kandydaci potwierdzający wolę podjęcia nauki zobowiązani są złożyć następujące dokumenty:
- oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej,
- oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
- zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu (kandydaci do szkoły zawodowej),
- 1 zdjęcie do legitymacji (podpisane z tyłu imieniem i nazwiskiem)
- kartę zdrowia.
§4
- Podstawą przyjęcia kandydatów do szkoły jest lista rankingowa, ułożona na podstawie uzyskanej przez kandydatów liczby punktów. Sposób przeliczania na punkty stanowi Rozporządzenie MEN z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego dla publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. 2019 poz. 1737);
- W procesie rekrutacji kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów:
a) z egzaminu ósmoklasisty kandydat może otrzymać maksymalnie 100 punktów, gdzie wyniki egzaminu ósmoklasisty wyrażone w skali procentowej mnożone są przez 0,35 w przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki oraz mnożone przez 0.3 w przypadku egzaminu z języka obcego;
b) do 72 punktów za oceny uzyskane na świadectwie z czterech punktowanych przedmiotów;
c) za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 pkt;
d) za szczególne osiągnięcia z zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, wymienionych na świadectwie ukończenia gimnazjum, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia w tych zawodach, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów;
e) za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 3 pkt; - W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na podstawie art. 44zw ust. 2 i art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty oceny z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, przy czym za uzyskanie z:
1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się po 35 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się po 30 punktów,
c) dobrym – przyznaje się po 25 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się po 15 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się po 10 punktów;
2) wybranego języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się 30 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się 25 punktów,
c) dobrym – przyznaje się 20 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się 10 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się 5 punktów. - Przedmioty punktowane dla poszczególnych kierunków technikum (za ocenę celującą – 18 pkt; bardzo dobrą – 17 pkt; dobrą – 14 pkt; dostateczną – 8 pkt; dopuszczającą – 2 pkt):
- technik spedytor: język polski, matematyka, język obcy, geografia,
- technik handlowiec: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- technik elektryk: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- technik reklamy: język polski, matematyka, język obcy, plastyka
- technik logistyk: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- technik mechatronik: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- technik informatyk: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- technik energetyk: język polski, matematyka, język obcy, fizyka
- Przedmioty punktowane dla poszczególnych zawodów branżowej szkoły I stopnia
(za ocenę celującą – 18 pkt; bardzo dobrą – 17 pkt; dobrą – 14 pkt; dostateczną – 8 pkt;
dopuszczającą – 2 pkt)- mechatronik: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- elektronik: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- sprzedawca: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- elektromechanik: język polski, matematyka, język obcy, technika
- elektryk: język polski, matematyka, język obcy, technika
- ślusarz: język polski, matematyka, język obcy, technika
- operator obrabiarek skrawających: język polski, matematyka, język obcy, informatyka
- krawiec: język polski, matematyka, plastyka, technika
- klasa wielozawodowa: język polski, matematyka, plastyka, technika
§5
- Uczniowie, którzy ukończyli naukę w latach poprzednich mogą być przyjęci tylko w ramach wolnych miejsc po rekrutacji elektronicznej.
- Nie przewiduje się dodatkowego egzaminu lub postępowania kwalifikacyjnego.
§6
- Rekrutację do szkoły przeprowadza Szkolna Komisja Rekrutacyjna powoływana przez Dyrektora szkoły.
- Od decyzji Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej przysługuje uzasadnione odwołanie do Dyrektora szkoły.