Portugalia – 2019r.

Jesteśmy w Portugalii
(relacja 1)
logo_fundusze_europejskie-crop
Po długiej podróży dotarliśmy do Esposende (Portugalia) na staż zawodowy w ramach projektu „Uczniowie ZSZiO w Woli zdobywają doświadczenie zawodowe na Półwyspie Iberyjskim”.

Na początku uczestnicy poznali swoich pracodawców oraz miejscowość, w której przyjdzie nas spędzić 4 tygodnie. Esposende – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Braga, w regionie Północ w podregionie Cávado. Jest jednocześnie jedynym miastem okręgu połączonym bezpośrednio z oceanem. Usytuowane pomiędzy Vigo i Porto, w pobliżu takich miast jak Viana do Castelo, Povoa de Varzim, Barcelos i Braga. Esposende przywitało nas prawdziwie letnią pogodą.

W weekend przyszedł czas na poznawanie kultury tego pięknego kraju. 24 marca 2019 (niedziela) udaliśmy się do Bragi. Pierwszym przystankiem naszego zwiedzania było: Sanktuarium Bom Jesus do Monte, a następnie udaliśmy się na Starówkę, tego najstarszego portugalskiego miasta o ponad 2000-letniej historii oraz jednego z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Założonego w czasach rzymskich jako Bracara Augusta.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy również: Guimarães – fascynujące, zabytkowe portugalskie miasto. Zamek w Guimarães – to głównie zabytkowa ruina o historycznym znaczeniu. Historyczne śródmieście składa się z wielu połączonych ze sobą placów, przy których znajdują się tradycyjne budynki oraz zabytkowe budowle religijne, wzniesione przy założeniu Portugalii.

Wróciliśmy do miejsca zakwaterowania, aby z nowymi siłami rozpocząć 2 tydzień stażu zawodowego.

Pozdrawiamy wszystkich 🙂

autor: Lucyna Pękała

Autor: Lucyna Pękała
25.03.2019r.

Jesteśmy w Portugalii c.d.
(relacja 2)
Po drugim tygodniu stażu, przyjechał do nas na wizytę monitorującą Dyrektor szkoły. Odbył wizyty w kilku zakładach pracy, w których uczestnicy podnoszą swoje kompetencje zawodowe.

W niedzielę udaliśmy się na wycieczkę do Fatimy. Jest to miasto w Portugalii, leżące w centrum kraju. Sanktuarium fatimskie jest celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu maryjnego. Fátima leży w środkowej Portugalii, w dystrykcie Santarém, na południowy wschód od miasta Leiria. W 1917 roku miały tu miejsce objawienia maryjne. Matka Boża ukazywała się trojgu wiejskim dzieciom( byli to Łucja dos Santos (10 lat), Hiacynta Marto (7 lat) i Franciszek Marto (9 lat). Przekazała im orędzie dotyczące całego świata.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w urokliwym mieście Aveiro, położonym przy ujściu rzeki Vouga do Laguny Aveiro (Ocean Atlantycki). Jest to miasto przemysłowe z ważnym portem oceanicznym. Wielką atrakcją niemal całego miasteczka są elewacje domów wyłożone ceramicznymi płytkami azulejos. Miejscowość założona została w X w. Do XI w. znajdowała się pod panowaniem Maurów. W roku 1575 sztorm zasypał wejście do portu oraz utworzył barierę zamykającą zatokę.

Mogliśmy skosztować -Ovos moles − tradycyjnych portugalskich słodyczy z tego właśnie regionu. Wytwarzane są one z mieszaniny dwóch części żółtek jaj i jednej części cukru. Masa może być umieszczana w małych, drewnianych beczułkach (barricas) z ręcznie malowanymi scenami marynistycznymi lub w otoczce z chleba typu opłatkowego w kształcie ryb i owoców morza.

Było pysznie…. 😉

Autor: Lucyna Pękała
31.03.2019r.

Jesteśmy w Portugalii c. d.
(relacja 3)
Po kolejnym pracowitym tygodniu praktyki zawodowej, przyszedł czas na wytchnienie.

W niedzielę 7 kwietnia 2019 roku, udaliśmy się na wycieczkę do Porto, które jest drugim co do wielkości miastem Portugalii. Miasto to położone jest nad Oceanem Atlantyckim, u ujścia rzeki Duero (port. Douro).

Najstarsze informacje o mieście pochodzą z V wieku. Pierwotna osada założona została przez Celtów lub Rzymian.

Niestety pogoda nam nie dopisała, zwiedzaliśmy to urocze miasto w strugach deszczu. Odbyliśmy rejs statkiem po rzece Douro, zwiedziliśmy też winnicę słynnego trunku: Porto Cruz a następnie udaliśmy się wąskimi uliczkami do najstarszej części miasta.

Przemoczeni wróciliśmy do miejsca naszego zakwaterowania, by w poniedziałek rozpocząć ostatni tydzień stażu.

Autor: Lucyna Pękała
07.04.2019r.