Niemcy – 2014r.

Projekt
“Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”

(relacja 1)
logo_fundusze_europejskie-crop
21.09.2014r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Woli kształcący się w zawodzie monter mechatronik i sprzedawca wyjechali na 3-tygodniową praktykę zawodową do Niemiec.

Poznawali język, kulturę i historię kraju goszczącego oraz nabywali wiedzę i umiejętności w zakresie zawodu, w którym się kształcą.

Młodzież pracowała w firmach i przedsiębiorstwach w Lipsku i okolicach.

Staż był realizowany w ramach projektu “Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” i w całości finansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Autor: Lucyna Pękała

 

Jesteśmy w Berlinie
(relacja 2)
W drugi weekend pobytu na stażu uczniowie wyjechali na dwudniową wycieczkę do stolicy i największego miasta Niemiec – Berlina.
Miasto to położone jest nad rzekami Szprewą i Hawelą oraz ich dopływami i zamieszkuje go 3,5 miliona ludzi.Po dotarciu na dworzec główny, spotkaniu z przewodnikiem, udaliśmy się do hotelu, a po zakwaterowaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Berlina.W pierwszym dniu (sobota), zobaczyliśmy: Reichstag – siedzibę rządu, ślady po miejscu gdzie ciągnął się Mur Berliński – dzielący miasto przez 28 lat. Przeszliśmy pod Bramę Brandenburską (Brandenburger Tor).Na zakończenie pierwszego dnia pobytu w stolicy Niemiec udaliśmy się do Muzeum Figur Woskowych, gdzie mogliśmy sfotografować się ze znanymi osobistościami świata sportu, muzyki, polityki.

Ostatnim punktem było zwiedzanie Muzeum Techniki.

W drugi dzień (niedziela) po śniadaniu udaliśmy się na dalsze zwiedzanie miasta.

Przeszliśmy nad kanałami na wyspę, gdzie mieści się Muzeum starożytnego Egiptu. Mogliśmy tam podziwiać popiersie pięknej Nefretete, liczne sarkofagi, rzeźby, papirusy.

Następnie udaliśmy się na Alexanderplatz, gdzie znajduje się Fontanna Neptuna, XIII – wieczny Kościół Najświętszej Maryi Panny, Zegar Światowy Urania (zegar czasu światowego) oraz najbardziej charakterystyczna budowla Berlina – Wieża telewizyjna (Fernsehturm) o wysokości 368 m.

Ostatnim miejscem drugiego dnia zwiedzania było wejście do zniszczonego podczas II wojny Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma.

Po dwóch dniach miłego spędzenia czasu i naładowaniu “akumulatorów” udaliśmy się do ośrodka Vitalis w Schkeuditz, aby kontynuować staż.

Autor: Lucyna Pękała